piatok 13. septembra 2019

Medvedík/šťúr/krtonôžka

Uff, tak som ho nachytal aj u mňa. Škaredá potvora.
(Priebežne dopĺňam skúsenosti)Najprv som nachytal jedného viac menej náhodou. Následne som poodhrnul netkanú textíliu a pod ňou boli úplne zjavné chodbičky. Vzal som teda vodu so saponátom a začal som ju liať do dier. Saponátu netreba veľa, vody áno.
Minúta-dve a potvora bola vonku. Hnedá, fúzatá, nohatá. Ani sa moc nepokúšala utiecť, ako bola mimo z toho saponátu. Rýchla dekapitácia. Ešte dve hodiny krútila hlava fúzami a na druhý deň po nej lozili muchy ako po zdochline.
Celkovo som ich nachytal asi päť, našťastie zatiaľ zásadnejšie škody nestihli narobiť. Obávam sa ale, že ich mám na záhrade aspoň ďalšich päť.
Dnes mi dorazila Talpa. Mali by to byť stlačené ricínové semienka, ktoré potvore smrdia a opustí priestor. Vraj eko, vyskúšam.

20.5.2018

Chytil som ďalšiu potvoru, saponát zafungoval skvele. Bolo to mimo záhona, kde som nerozsypával Talpu. Tento raz som odolal nutkaniu na rýchly proces, takže som ju odchytil a zanechala mi aj foto.
Saponát potvoru paralyzoval do takej miery, že hodinu vyzerala ako mŕtva, potom sa začala trocha hýbať. Teraz reaguje, i keď nie je zrovna čiperná.

Potvora to nakoniec nerozdýchala.

24.6.2018

Tak som dnes našiel hniezdo potvory. Desiatky centimetrových potvorok... Neviem či som ich dostal všetky, ale nakoniec som na ich miesto rozhádzal modré granulky proti slimákom. Internety vravia, že by mali fungovať aj proti potvore.

3.8.2019

Tak som dnes likvidoval vyrodený záhon jahôd. Tušil som, že po troch rokoch sa v ňom nejaká tá potvora usídlila. 4,5 metra štvorcového a vyrýľoval som ich sedem. Zjavne nemajú veľké nároky na priestor.

20.8.2019

Tak potvora už zmigrovala aj do trávnika, ktorý mám oddelený od záhrady plotom so základom snáď tri štvtre metra. Našťastie ju v pokosenej tráve ľahko nájsť, chodbičky sú neklamným znakom a saponát zafungoval skvele. Dva zárezy na pažbe.

7.9.2019

Potvora zapózovala. Posmrtne.
13.9.2019

Trocha som sa namotal na kalifornské dážďovky, tak som vypratal jedno kompostovisko. A hádajte koho som našiel? Štyri potvory. Vzhľadom na to, že dážďovkový kompost sa od zeme oddeľuje geotextíliou, začínam onedlho testovať tento nový spôsob.

15.12.2019

Našiel som niekde zmienku, že potvorám sa výborne darí v miestach s vysokou spodnou vodou. Tak to sedí.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára