Každý z pestovateľov viniča by mal rád krásnu zdravú úrodu s minimom postrekov, ideálne bez nich. Po sezóne 2023 však mnohí pochopili, že to nie je také jednoduché a rok 2024 vyzerá byť podobne náročný. Ponúkam krátky prehľad odporúčaní, ktorými sa riadim a dúfam, že pomôžu začiatočníkom sa v tejto téme zorientovať.
Vinič som začal pestovať v roku 2021, tým pádom som nadšený amatér, nie skúsený harcovník, ale ponúkam zozbierané poznatky, snáď niekomu pomôžu. Aktuálne pestujem 20 koreňov, všetko rôzne stolové odrody.
Postreky viniča by som rozdelil do piatich základných kategórií:
- postrek proti roztočom
- preventívne postreky pred chorobami (perenospóra, múčnatka a iné mrchy)
- kontaktné (akútne) postreky proti chorobám
- hnojivo na list a posilňujúce postreky
- iné postreky
Ku každému aplikovanému postreku je odporúčané pridať zmáčadlo (napríklad Silwet alebo Agrovital) a malú dávku listového hnojiva (Hakofyt vinič, Wuxal Kalcium a pod.).
Všetky postreky je potrebné robiť ideálne podvečer. Jednak už nelietajú opeľovače a ostré denné slnko by mohlo poškodiť postriekané listy.
Pozor, niektoré potrekové prípravky majú limitovaný počet použití počas jednej sezóny. Treba si vždy dôkladne prečítať príbalový leták.
Rovnako ako postreky je dôležitý správny rez viniča a dôkladne vykonané zelené práce, ale tým sa tento text nebude venovať.
Prvý postrek počas sezóny - proti roztočom
|
Napadnutie mladého letorastu roztočmi |
Roztoče žijú všade okolo nás. Sú malé, dokonca tak malé, že si ich na viniči nemáme šancu voľným okom všimnúť. Všimneme si až následky ich aktivity v období, keď rašia letorasty. Zelené lístky sú pokrútené, malé, zošuverené a viditeľne neprosperujú. Vo všeobecnosti sa roztočov nevieme totálne zbaviť, vieme ich však udržať "na uzde" počas obdobia, keď rašia letorasty. V neskoršom období už nie sú škody veľké, spôsobená choroba sa nazýva akarinóza, alebo plstnatosť viniča. Zväčša sa počas sezóny už nerieši, napadnuté listy sa otrhajú a spália.
|
Akarinóza viniča - napadnutie roztočmi |
Ochrana pre roztočmi začína skoro na jar, keď teplota začne vystupovať nad 15 stupňov. Vtedy začínajú spod kôry a z prezimujúcich očiek vyliezať a aktivizovať sa roztoče. V tomto období aplikujeme Sulku podľa návodu. Postrek musí byť dôkladný, prezimujúci krík má byť v podstate celý mokrý od postreku. Miesto Sulky sa dajú použiť aj iné postreky, napríklad ThiovitJet. Vedľajším účinkom týchto postrekov je často prevencia proti iným chorobám, napríklad múčnatke.
V prípade kalamitného napadnutia listov počas sezóny funguje postrek Ortus.
Prvý preventívny postrek
Ak sme zvládli postrek proti roztočom, najbližšie týždne sa tešíme z rastúcich letorastov. V tomto období zvyčajne nie sú vhodné podmienky pre rozvoj chorôb a tak náš vinič môže ohroziť húsenica siatice, silný vietor, krúpy, vylomenie letorastu neopatrnou manipuláciou, alebo mráz.
Na letorastoch sa nám postupne objavujú súkvetia a ako rastú, začína byť jasné, že sa blíži kvitnutie. Tesne pred ním aplikujeme preventívny postrek, najlepšie systémovým kombinovaným prípravkom proti perenospóre aj múčnatke. Donedávna bol takým prípravkom Cabrio Top, žiaľ v rámci EU je od jesene 2024 zakázaný. Dnes sa dá nahradiť napríklad prípravkom ZATO 50 (neskúšal som, zatiaľ mám zásoby Cabrio Topu) alebo kombináciou prípravkov, napríklad Dynali + Profiler (áno, môžu sa zmiešať). Otázkou je, ako spoznať kedy je ten správny čas, špeciálne v prípadoch, keď pestujete viacero odrôd, ktoré nemusia kvitnúť naraz. Osobne čakám na prvé otvorené kvety prvej kvitnúcej odrody a vtedy postriekam všetky kríky.
Postrek musí byť dôkladný, z oboch strán listov.
Účinné zložky v systémových prípravkoch prenikajú do pletív rastliny a na určitý čas ju "imunizujú" pred chorobami. Tento proces nie je okamžitý. Preto v prípade akútneho napadnutia odporúčam aplikovať aj kontaktné prípravky, ktoré popisujem nižšie.
Pri tomto postreku, ako nakoniec pri každom inom, je treba dať pozor na zasiahnutie iných plodín. Čakacia doba (nazývaná aj ochranná doba) postreku totiž nepopisuje dĺžku účinku postreku (tá je vždy kratšia), ale dobu počas ktorej klesne úroveň zdraviu škodlivých látok na úroveň, kedy je bezpečné konzumovať ošetrené ovocie.
Druhý preventívny postrek
Tešíme sa z kvitnúceho viniča, vychutnávame jeho vôňu a pozorujeme, kedy odpadnú čiapočky z budúcich bobuliek. Znie to komplikovane, ale pri pravidelnom prezeraní súkvetí viniča je ten moment zjavný. Teraz je správny čas na druhý preventívny postrek. Vykonáva sa znova systémovým prípravkom, ideálne iným než pri prvom preventívnom postreku. Ak sme pri prvom postreku aplikovali CabrioTop, pri druhom dáme napríklad kombináciu Dynali+Profiler.
Tretí preventívny postrek zvyčajne nie je potrebný. Výnimkou sú sezóny s podmienkami, ktoré vyhovujú hubovým chorobám, príkladom sú časté dažde a dlhodobejšie vlhké sychravé počasie. Rok 2023 bol v tomto smere náročný a tretí preventívny postrek by mi bol asi úrodu zachránil, žiaľ neaplikoval som ho. Ak sa rozhodneme pre tretí postrek, treba už brať do úvahy čakaciu dobu použitého prípravku a mať prehľad o dozrievaní pestovaných odrôd. Príklad - viem, že u mňa prvé odrody dozrievajú tretí augustový týždeň (Cimus, Veles, Arkadia...) a tento rok je celá sezóna posunutá o tri týždne skôr, tak neaplikujem začiatkom júla ZATO 50 (kvôli čakacej dobe 35 dní), ale radšej Dynali+Profiler (čakacia doba u oboch 21 dní).
Postreky kontaktnými prípravkami
Po druhom postreku nastáva čas, kedy pozorujeme, či sú mladé listy zdravé. Na nich sa zvyčajne prípadné napadnutia chorobami prejavia najskôr. Rozoznávaniu chorôb sa tu venovať nebudem, facebook alebo google pomôžu s identifikáciou.
V prípade objavenia chorôb aplikujeme kontaktný prípravok. Jeho účinok na patogény je okamžitý. V prípade perenospóry pomôže Kuprikol, Champion alebo Polyram a v prípade múčnatky Kumulus alebo Thiovit Jet. Samozrejme na trhu je prípravkov viac a ako píšem vyššie, treba zvažovať čakacie doby (u Polyramu až 42 dní).
Pred aplikáciou kontaktného prípravku je dobré zhodnotiť rozsah objavenej choroby. V prípadoch menšieho lokálneho napadnutia niekedy postačuje odstránenie zasiahnutých listov a daný krík denne pozorujeme, či sa choroba neobjaví znova. Aj keď sa výrobcovia snažia vyvíjať čo najšetrnejšie prípravky, predsa len je to chémia, ktorej použitie sa snažíme minimalizovať.
Listové hnojivá a posilňujúce prípravky
Všetky plodiny v našich záhradkách prijímajú živiny nielen zo zeme, ale aj listami a vinič v tomto smere nie je výnimkou. Tým skôr, že jeho korene siahajú do hĺbky niekoľkých metrov a preto sa k nim napríklad povrchové hnojenie (maštaľný hnoj, horká soľ, NPK) dostane len vo veľmi obmedzenej miere.
Listové hnojivá sú zvyčajne minerálne látky a ich výhodou je, že je u nich čakacia doba nulová. Osobne používam Hakofyt vinič a Wuxal Calcium, ale možnosti sú omnoho širšie, napríklad sa dá použiť aj Kristalon Gold, či mnoho ďalších.
Posilňujúce prípravky sú podobné listovým hnojivám, ale zvyčajne sa sústreďujú na aktiváciu prirodzenej obranyschopnosti rastlín, prípadne majú iný princíp ochrany. Používam ich priebežne, ale hlavne v období keď by už bola čakacia doba iných prípravkov problémová. Reálne viniču pomáhajú a nie je problém s čakacou dobou, aj keď mám v blízkosti viniča zasadené iné plodiny.
V zozname mám a aplikujem Cuprotonic, Folicit, Biomit, Chitopron a Power of K.
Iné prípravky
Počas sezóny môžu nastať nepredvídané situácie, ktoré nám ohrozia celú úrodu, klasickým príkladom je silnejšie krupobitie. Osobnú skúsenosť zatiaľ nemám, ale videl som odporúčanie postriekať v takomto prípade vinohrad prípravkom Wuxal Calcium dva až tri razy s odstupom siedmich dní.
Rovnako sa pri ochrane viniča dajú použiť aj voľne dostupné chemické látky, príkladom je dihydrogenfosforečnan draselný (KH2PO4). Jeho aplikácia počas druhej polovice sezóny môže pomôcť ako prevencia proti múčnatke, pomáha pri zakladaní súkvetí v očkách pre ďalšiu sezónu a podporuje vyzrievanie dreva. Odporúčaná aplikácia každé dva týždne 40g / 10 L v auguste, v septembri 60g / 10 L až po 80g / 10 L v októbri.
Záver
Tento súpis mojich skúseností vznikol primárne ako reakcia na príspevky na sociálnych sieťach. Mnohí pestovatelia začínajúci s viničom sa neorientujú, alebo sú prekvapení, že po dvoch rokoch zrazu prišli o celú úrodu.
Ak máte otázku, napíšte ju do komentára, ak budem vedieť, rád odpoviem.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára